שתיית מים בלילה כתחלופה לאכילת בקבוק/הנקה בלילה
לעיתים קרובות אני שומעת כי הורים מתכננים להחליף את בקבוק התמ"ל או ההנקה בלילה בבקבוק מים כדי שלילדם "לא ישתלם" להתעורר בלילה לאכול וכך יפסיקו את היקיצות בלילה.
חשוב להבין כי תינוק אשר משתמש באקט היניקה על מנת להירדם תלוי באכילה על מנת להירדם בכל פעם שמתעורר בלילה ולכן כמו שפיתח תלות בבקבוק אוכל לצורך הירדמות כך יכול לפתח תלות בשתיית מים בלילה ואף להגיע לכמות שאינה בריאה.
הדרך הטובה ביותר היא לגמול הדרגתית מהאכלות הלילה ע"י ריווח שעות האכלה באופן הדרגתי תוך הקניית כלים לילד להירדמות עצמאית.

מתעוררים בלילה כי המוצץ נפל?
מה עושים כאשר אתם נאלצים לקום בלילה ולתת לילדכם מוצץ?
מלמדים את הילד לקחת לבד את המוצץ!
החל מגיל 6 חודשים ילדכם יכול מבחינה מוטורית להכניס בכוחות עצמו את המוצץ לפה. אז נכון שבלילה הוא אפילו לא מתעורר אלא בוכה מתוך שינה ואתם רצים לעבר המיטה וישר מכניסים לו את המוצץ לפה כדי שימשיך לישון, אך אפשר גם אחרת..

פזרו סביבו במשך היום מס' מוצצים על מנת שיתנסה וע"י ניסוי וטעיה ימצא את דרך המוצץ לפיו, אתם יכולים לעזור לו ע"י הגשת המוצץ לידיו ועזרה בכיוון התנועה לעבר פיו.

כאשר ידע להכניס עצמאית את המוצץ לפיו עשו זאת בהדרגה במהלך הלילה, כאשר אתם משאירים בפינה קבועה במיטתו 2-3 מוצצים.

אל תחששו שהוא "יתעורר" כדי לקחת את המוצץ, לאחר שידע למצוא באופן עצמאי את המוצץ במיטתו הוא יוכל "לבחור" האם להשקיע ולחפש את המוצץ או להסתדר בלעדיו..

איך מתמודדים עם המעבר לשעון קיץ?
המעבר לשעון קיץ מקשה עלינו ההורים מאחר והילדים מתקשים ללכת לישון מוקדם יותר. אז מה אפשר לעשות?

אני ממליצה להקדים את שעת ההשכבה בכל יום ברבע שעה עד אשר מגיעים לשעת ההשכבה המקורית.

לדוגמא, ילד שהיה רגיל ללכת לישון בשעה 20:00, לאחר המעבר לשעון קיץ נתחיל כל יום להקדים את שעת ההשכבה בסדר הבא:

יום 1 – נשכיב אותו לישון ב- 20:45

יום 2: נשכיב אותו לישון ב- 20:30

וכך הלאה עד אשר נגיע לשעת ההשכבה המקורית (20:00)

בהצלחה ולילה טוב!!!

כמה פעמים שמעתם ש"דייסה" לפני השינה תעזור לילדכם לישון לילה שלם?!
לא נמצא קשר במחקרים בין אכילת "דייסה" לפני השינה למס' יקיצות קטן יותר במהלך הלילה. לעיתים, אכילת "דייסה" יכולה אף להפריע לאיכות השינה ולהכביד על הקיבה.

בממוצע, החל מגיל 6 חודשים תינוקות יכולים לישון לילה שלם בהנחה והם יודעים להירדם עצמאית (בכל שלב בלילה וביום). ולכן, סביר כי תינוק שמתעורר בלילה לאכול תלוי בבקבוק בכדי להירדם ואינו מתעורר מרעב.

החלפת התמ"ל/ההנקה באוכל "כבד" יותר לא תקטין את מס' ההתעוררויות אלא רק הקניית הרגלי שינה נכונים לתינוקכם ולימודו כיצד להירדם עצמאית ללא תלות בגורמים חיצוניים יקנו לו ולכם שנת לילה רצופה ואיכותית.


 

Comments are closed.